Křížová cesta Františka Daniela Mertha
Obec Nezdice na Šumavě a Hostinný dům o.p.s. si Vás dovoluje pozvat na výstavu fotografie samorostové křížové cesty, kterou na faře ve Strašíně u Sušice vytvořil básník a kněz František Daniel Merth. Zahájení výstavy je v pátek 1. července 2016 v 15 hodin.
Datum akce:
01.07.2016 - 28.08.2016
Místo konání:
Nezdice na Šumavě 143
Vstupné:
dobrovolné
Výstavu v Muzeu řemeslné výroby Nezdice na Šumavě zahájí starostka obce Marie Mráčková, k dílu pátera F. D. Mertha promluví František Halaš a Michal Grus, výstava potrvá do 28. srpna 2016. Otvírací doba: úterý – neděle 9.00 – 12.00, 12.30 – 17.00 hodin.
Samorostovou křížovou cestu si František Daniel Merth vytvořil na pavlači fary ve Strašíně v roce 1974. V květnu letošního roku byla ve zchátralém stavu převezena do Českých Budějovic. Kříže a větvičky nejprve obrousil, očistil a nalakoval Josef Prokeš starší. Poté František Nárovec celou křížovou cestu s využitím dobových fotografií znovu poskládal a nafotil. Jaké budou její další osudy, není zatím jisté.
Teď je tu po deštích tak krásně, že si vůbec nezastesknu. Právě dnes odpoledne jsem se toulal za Pohorskem, to už je k 1.000 m a bylo tam tak krásně. Louky už voní horským kvítím, naši, co s nimi jezdím, trhali lomikámen (žlučník) a já s malou pilkou mezi střemchami jsem si hledal a vyřezal pár samorostů, dělám si totiž z nich křížovou cestu. Ještě ji celou nemám, ale na nedělní odpoledne, kdy jsem dost vymluvený, se těším vždycky na samorosty. Vzduch jak víno a srnci drzí: kouká na mne z opačné strany louky jako hajnej.
(z dopisu Vladimíru Holubovi, Strašín 27. 5. 1974)
František Daniel Merth se narodil 18. října 1915 v Jindřichově Hradci. Po absolvování gymnázia v roce 1934 začal studovat na brněnské filozofické fakultě češtinu a francouzštinu. Na podzim roku 1937 přestoupil do kněžského semináře v Českých Budějovicích a po jeho dokončení byl v červnu 1942 vysvěcen na kněze.
30. září 1948, jen několik měsíců po únorovém komunistickém převratu, byl zatčen ve zpovědnici českobudějovické katedrály a odsouzen za údajnou protistátní činnost k pěti letům odnětí svobody. Po skončení trestu, který si odpykával v uhelných a uranových pracovních táborech, se vrátil do rodného Jindřichova Hradce. Zde potom dlouhá léta pracoval jako dělník v továrně na výrobu ochranných brýlí, později získal místo vychovatele mentálně postižené mládeže v ústavu sociální péče v Černovicích u Tábora. V roce 1969 mu byl umožněn návrat do duchovenské služby na Starém Městě v Českých Budějovicích. Politické poměry nastupující normalizace jej však brzy - na podzim roku 1970 - vykázaly mimo společenské dění do odlehlého Strašína u Sušice, kde jako duchovní správce místní farnosti působil bezmála dvacet pět let až do své smrti 11. dubna 1995.
Po celý svůj život se Merth věnoval psaní poezie, avšak jeho touha být uznáván jako básník neustále narážela buď na nezájem literárního světa, anebo na odpor politické moci. Velká část Merthova neobyčejného básnického díla tak dodnes existuje pouze v podobě soukromých tisků a strojopisných samizdatů a pro širší čtenářskou veřejnost zůstává nedostupná.
Fotografie křížové cesty František Nárovec, realizace výstavy Nakladatelství a galerie Měsíc ve dne, České Budějovice.